US Army podpisała 1 października umowę z koncernem General Dynamics Land Systems w sprawie opracowania, przetestowania i dostarczenia tymczasowych mobilnych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu IM-SHORAD (Interim Maneuver Short-Range Air Defense). W ramach kontraktu o wartości 1,219 miliarda dolarów przedsiębiorstwo najpierw wypełni zamówienie wstępne o wartości 20 milionów dolarów, zgodnie z którym do wojsk lądowych trafi dwadzieścia osiem systemów posadowionych na podwoziu transportera kołowego Stryker.

Łącznie US Army otrzyma 144 pojazdy w tej wersji. Do końca marca 2021 roku obierze pierwszy pluton pojazdów, który do września rozrośnie się do wielkości batalionu – żołnierze będą mieć wówczas trzydzieści dwa pojazdy. Do września 2022 roku sformowany zostanie drugi batalion. Zgodnie z harmonogramem do 30 września 2025 roku US Army odbierze komplet pojazdów i stworzy cztery bataliony. Ukończenie dostaw za pięć lat oznacza roczne opóźnienie z powodu pandemii choroby COVID-19.

W opracowanie i integrację systemu IM-SHORAD zaangażowane jest konsorcjum z General Dynamics Land Systems na czele. System powstał dzięki przedsiębiorstwu Leonardo DRS, które zbudowało bezzałogową wieżę z uzbrojeniem. Raytheon odpowiada za produkcję pocisków.

Zestaw przeciwlotniczy IM-SHORAD tworzą działko M230 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, wyrzutnia czterech pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger i wyrzutnia dwóch kierowanych radarowo pocisków rakietowych AGM-114L Longbow Hellfire.

Uzupełnieniem są systemy: optolekroniczny i kierowania ogniem. Dookolną obserwację zapewnia stacja radiolokacyjna Multi-mission Hemispheric Radar (MHR) wyposażona w cztery anteny AESA produkcji Leonardo DRS. System dowodzenia Forward Area Air Defense Command and Control odpowiada za kierowanie ogniem, zaś system Sentinel – za radar wstępnego wykrywania celów.

Testy prototypów rozpoczęły się w sierpniu. Były one opóźnione ze względu na problemy z oprogramowaniem i integracją uzbrojenia z podwoziem Strykera.

IM-SHORAD uzupełni systemy średniego i dalekiego zasięgu Patriot i THAAD. Przeznaczony jest do bezpośredniego wsparcia pododdziałów brygadowych zespołów bojowych US Army i odpowiadać będzie za ich obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Będzie rozwiązaniem tymczasowym do czasu wprowadzenia systemów laserowych i mikrofalowych, ale ma stać się istotnym wkładem w odbudowę zdolności amerykańskich wojsk lądowych w zapewnienie obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Zobacz też: M109A6 zestrzeliła cel powietrzny imitujący pocisk manewrujący

(janes.com)

US Army