Zjednoczenie Przemysłu Stoczniowego poinformowało, że dobiegły końca negocjacje kontraktu na budowę kolejnych 5 strategicznych atomowych okrętów podwodnych proj. 955 „Borei” dla rosyjskiej Marynarki wojennej.

Informację taką podał dziennikarzom w poniedziałek rzecznik Zjednoczenia Aleksiej Krawczenko. Była to cokolwiek zaskakująca wiadomość. Negocjacje dotyczące ceny nowych okrętów prowadzone z ministerstwem obrony były bardzo trudne, nie pomogła nawet interwencja Władimira Putina. Jeszcze w piątek 25 maja minister Anatolij Sierdiukow informował, że zakup nowych „Boreiów” może zostać odłożony do roku 2015. Kilka godzin wcześniej minister handlu i przemysłu Denis Maturow powiedział jednak dziennikarzom, że kontrakt zostanie podpisany jeszcze tego samego dnia. Maturow dodał, że po konsultacjach z prezydentem ustalono zamówienie 5 jednostek i zakończenie programu budowy 10 okrętów do roku 2020.

Na bieżący rok zakłada się wprowadzenie do służby 2 okrętów proj. 955 – „Jurij Dołgoruki” i „Aleksander Newski”, w przyszłym roku ma do nich dołączyć „Władimir Monomach”. W biezącym roku planowane jest wodowanie 4 okrętu – „Święty Mikołaj”. Okręty proj. 955 mają po roku 2018 stać się podstawą morskiego komponentu rosyjskich sił jądrowych. Głównym uzbrojeniem jednostek ma być 16 do 20 rakiet balistycznych systemu Buława.

(RIA Novosti)