Koncern General Dynamics Land Systems (GDLS) i wojska lądowe Stanów Zjednoczonych podpisały kontrakt na modernizację kolejnych 174 czołgów podstawowych M1A1 Abrams do wersji znanej obecnie jako M1A2C, wcześniej zaś – M1A2 System Enhancement Package Version 3 (SEPv3). Wartość umowy wynosi 714 milionów dolarów, co stanowi prawie 2,7 miliarda złotych.

Zamówienie sprzed kilku dni oznacza, że obecnie liczba modernizowanych pojazdów podskoczyła do 274. Dzięki temu możliwe stanie się wyposażenie ponad trzech brygad pancernych. Prace będą wykonywać mechanicy w zakładach w Scrantonie w stanie Pensylwania, Tallahassee w stanie Floryda i Joint Systems Manufacturing Center w Limie w stanie Ohio. Zakończenie prac zaplanowano na rok 2021.

W grudniu 2017 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł z GDLS kontrakt, w myśl którego koncern zmodernizuje 435 czołgów M1A1 Abrams do wersji M1A2 System Enhancement Package Version 3, czyli do obecnej M1A2C. Nie była to umowa przewidująca modernizację konkretnej liczby Abramsów, ale plan ogólnego działania, w którego ramach sukcesywnie miały być podpisywane kolejne umowy cząstkowe.

Zobacz też: Iraccy pancerniacy przesiadają się z Abramsów na T-90

(armyrecognition.com)