Fiński koncern zbrojeniowy Patria przeprowadził udane próby kontenerowego modułu moździerzowego Patria Nemo Container na podwoziu ciężarowym. Kontenerowy moździerz jest jednym z wariantów systemu Nemo, który może być także zintegrowany z okrętami i pojazdami gąsienicowymi.

Test został wykonany na fińskim podwoziu Sisu ETP E13 z napędem na cztery osie. Skupiono się przede wszystkim na integracji uzbrojenia z kontenerem i całego modułu z nośnikiem. Przeprowadzono także próbne strzelania.

Pierwsza prezentacja uzbrojenia odbyła się na targach IDEX 2017 w Abu Zabi. Dodatkową ciekawostką jest zastosowanie standardowego kontenera dwudziestostopowego, który wykorzystywany jest między innymi w handlu (zobacz też: Kontenerowa wyrzutnia rakiet z Chin).

Patria Nemo jest rozwinięciem projektu moździerza AMOS. Wyposażony jest w 120-milimetrowy moździerz osadzony w bezzałogowej wieży. System może operować samodzielnie i w bateriach. Producenci podkreślają zalety systemu jako środka do obrony stacjonarnych posterunków.

Zobacz też: Patria zaprezentowała transporter XA-220

(defence-blog.com)

Patria