Rozpoczęty w ubiegłym tygodniu salon lotniczy w Zhuhai obfituje w nowości opracowane przez chiński przemysł zbrojeniowy. Wśród najciekawszych projektów można wymienić wyrzutnię rakiet umieszczoną w kontenerze transportowym.

Idea przyświecająca konstruktorom była prosta: stworzyć uniwersalny moduł uzbrojenia, z którego odpalać będzie można szeroką gamę pocisków rakietowych. Główną zaletą rozwiązania jest jednak upakowanie całego systemu w standardowym kontenerze transportowym. Pozwala to na skuteczne maskowanie i skryty przerzut całych jednostek artylerii i utrudnia uderzenia wyprzedzające.

Chińczycy nie ujawniają póki co wielu szczegółów. Według skromnych informacji kontenerowe wyrzutnie mogą być montowane na pojazdach kołowych, pokładach statków i okrętów. Głównym ograniczeniem dla systemu pozostaje ograniczona pojemność kontenerów. Prezentowany w Zhuhai zestaw składał się z poczwórnego pakietu wyrzutni miniaturowych pocisków manewrujących WS-43 (także premiera) oraz dwudziestoprowadnicowej wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 122 lub 107 milimetrów.

(defence-blog.com; fot. U.S. Army / PFC Nikayla Shodeen)

U.S. Army / PFC Nikayla Shodeen