Filipińskie władze ogłosiły 23 października oczyszczenie miasta Marawi z islamistów. Walki trwały dokładnie pięć miesięcy.

Ostatnia grupa terrorystów (niektórym towarzyszyły rodziny) zabarykadowała się w dwupiętrowym budynku nad brzegiem jeziora Lanao. Islamiści odmówili kapitulacji. Sekretarz obrony Filipin Delfin Lorenzana poinformował po zakończeniu walk, że wszyscy bojownicy zginęli. Z gruzów budynku wydobyto czterdzieści dwa ciała, z czego pięć należących do obcokrajowców.

Bilans rozpoczętych pod koniec maja walk z grupami powiązanymi z samozwańczym Państwem Islamskim jest przygniatający. Według oficjalnych danych zginąć miało ponad 1100 osób, w tym 165 żołnierzy i 45 cywili, reszta to rzekomo islamiści. Naoczni świadkowie i organizacje broniące praw człowieka twierdzą jednak, że straty wśród ludności i wojskowych są dużo wyższe. Do tego należy doliczyć jeszcze ponad 300 tysięcy uchodźców. Sam koszt odbudowy miasta szacowany jest na ponad 50 miliardów peso (prawie miliard dolarów).

Islamiści okazali się dużo trudniejszym przeciwnikiem, niż początkowo zakładano. Przez pierwsze półtora miesiąca walk władze regularnie zapowiadały rychłe zakończenie bitwy. Wszystkie zapowiedzi okazały się nierealne. Wzmocnieni weteranami walk w Iraku i Syrii islamiści okazali się lepiej przygotowani do walk w mieście niż filipińska armia.

Konieczna okazała się pomoc Stanów Zjednoczonych, co dodatkowo uwidoczniło dużą niechęć wojskowych do prezydenta Rodriga Duterte. Generałowie nie poinformowali głowy państwa o ściągnięciu amerykańskiego lotnictwa i sił specjalnych. Prezydent nie pozostał dłużny i zaczął zabiegać o pomoc ze strony Chin.

Spór ten przełożył się na relacjonowanie walk w Marawi. Według Dutertego jeden z przywódców islamistów zginął od kuli wystrzelonej z karabinu snajperskiego dostarczonego z Chin. Wojsko zdementowało te doniesienia, przypisując ten sukces załodze zmodernizowanego przy pomocy Izraela transportera opancerzonego M113.

Zobacz też: Kalifat w Azji Płd.-Wsch. – realne zagrożenie czy lokalny kryzys?

(atimes.com, manilatimes.net, reuters.com)

Phillippine Information Agency