Dyrektor Specjalnego Biura Projektowego, Władimir Dołbienkow, poinformował o zbliżającym się końcu testów systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-500 Promietiej. Obecne sprawdzane są poszczególne elementy zestawu, w tym wyrzutnia i wielofunkcyjny lokalizator. Pod koniec 2019 roku wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kriworuczko zapowiedział, że nowy system trafi do produkcji seryjnej w 2025 roku.

Specjalne Biuro Projektowe, będące częścią koncernu Ałmaz-Antiej, odpowiedzialne jest za budowę wyrzutni, wyposażenia mobilnego stanowiska dowodzenia i podzespołów do radarów.  W tym roku ma dojść do integracji całego systemu, a następnie testów już kompletnego zestawu S-500. W lutym 2020 Kriworuczko poinformował, że pociski, które mają być efektorami systemu, zakończyły testy w 2019 roku.

Zapowiedź integracji i testów całego systemu w 2020 roku może wskazywać na kolejne opóźnienia, które co rusz napotyka program budowy nowego systemu. Pierwotnie Promietiej miał wejść do służby w 2017 roku, jednak datę debiutu odłożono wówczas na rok 2019. Obecnie ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej zapewnia, że pierwszy egzemplarz S-500 trafi do żołnierzy w 2020 roku, jednak wydaje się to mało prawdopodobne.

Zobacz też: Kolejny test pocisku balistycznego JL-3

(tass.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International