Jak podał serwis The Virginian Pilot, 3 lutego odbędzie się oficjalna ceremonia wycofania ze służby lotniskowca USS Enterprise (CVN 65). Był on ósmą jednostką noszącą to imię, pierwszym lotniskowcem atomowym na świecie i jedynym zbudowanym z sześciu planowanych okrętów tego typu.

USS Enterprise był jedną z wizytówek czasów największej świetności US Navy. Podczas operacji „Sea Orbit” lotniskowiec wraz z dwoma krążownikami o napędzie atomowym, USS Long Beach (CGN 9) i USS Bainbridge (późniejszy CGN 25, wówczas klasyfikowany jako niszczyciel), przepłynęły blisko 50 tysięcy kilometrów dookoła świata bez uzupełniania paliwa. Inicjatorem eksperymentu – przeprowadzonego w okresie od 31 lipca do 3 października 1964 roku i mającego wykazać przewagę napędu nuklearnego nad konwencjonalnym – był wiceadmirał John S. McCain junior (ojciec dzisiejszego senatora Johna S. McCaina).

Od czasu rozpoczęcia służby w 1961 roku Enterprise był uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Brał udział w blokadzie morskiej Kuby podczas „kryzysu rakietowego” w 1962 roku. Jako pierwszy lotniskowiec mający na pokładzie myśliwce F-14 Tomcat wiosną 1975 roku wraz z innymi okrętami uczestniczył w ewakuacji Sajgonu. Z jego pokładu wystartowały samoloty dokonujące pierwszych nalotów na obozy talibów po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku.

koniec służby USS Enterprise

Częściowo rozebrany USS Enterprise w 2013 roku
(fot. Huntington Ingalls Industries / John Whalen)

W 2012 roku Enterprise został pozbawiony skrzydła lotniczego i wycofany z czynnej eksploatacji. Od tego czasu część wyposażenia już zdemontowano. Trwają czynności związane z wygaszaniem pracy reaktorów i przygotowujące okręt do usunięcia substancji radioaktywnych. Jako jednostka z napędem zbudowanym w dużo starszej technologii niż na lotniskowcach typu Nimitz „Big E” wymagał w czasie ponad pięćdziesięciu lat eksploatacji nie jednej, lecz czterech operacji wymiany paliwa jądrowego.

Ceremonia wycofania lotniskowca ze służby będzie zamknięta dla publiczności, ma być jednak relacjonowana przez media społecznościowe. W ramach podtrzymania pamięci o okręcie jedna z jego kotwic podczas prac remontowych zamontowana została na USS Abraham Lincoln.

(pilotonline.com; na zdjęciu tytułowym USS Enterprise oraz Long Beach i Bainbridge podczas operacji „Sea Orbit”)

US Navy