Fabryka Lockheeda w Fort Worth wyprodukowała ostatni egzemplarz myśliwca wielozadaniowego F-16 Fightning Falcon. Samolot jest przeznaczony dla Iraku i zostanie dostarczony odbiorcy na początku przyszłego roku.

Zamknięcie linii produkcyjnej F-16 w Fort Worth podyktowane jest koniecznością wyasygnowania dodatkowego miejsca na produkcję F-35 Lightninga II. Jeśli producentowi uda się pozyskać kolejne zamówienia na F-16, a jest to bardzo prawdopodobne, nowe myśliwce zostaną wyprodukowane w zakładzie w Greenville w Karolinie Południowej (a w przyszłości może nawet w Indiach).

Fabryka w Fort Worth produkowała F-16 przez ponad czterdzieści lat. Prototyp został ukończony 13 grudnia 1973 roku. Iracki F-16, który jako ostatni zjechał z linii montażowej, był 3640. egzemplarzem wyprodukowanym w tym miejscu. W rekordowym 1987 roku fabrykę opuściło 286 F-16. Później tempo produkcji zmniejszało się, ale pozostawało na stabilnym poziomie. Do 1992 roku zakład należał do General Dynamics, a następnie przeszedł w ręce koncernu Lockheed Martin.

F-16 pozostaje atrakcyjnym myśliwcem dla wielu sił powietrznych świata i wydaje się jedynie kwestią czasu złożenie kolejnych zamówień. Samoloty dla Bahrajnu najprawdopodobniej będą pierwszymi, które zostaną wyprodukowane w Geenville, otwierając nowy rozdział w historii legendarnego myśliwca.

(f-16.net)

U.S. Air Force/Staff Sgt. Jason Robertson