Chińska korporacja lotnicza AVIC poinformowała o pomyślnym zakończeniu prób uzbrojenia lekkiego śmigłowca bojowego Z-19E. Firma mówi o poważnym kroku naprzód na drodze do wprowadzenia maszyny na rynek międzynarodowy.

Niestety komunikat jest bardzo ogólnikowy. Z-19E miał w trakcie prób w locie wykazać się „manewrowością i zdolnością operacyjną”, przeprowadzono także udane testy z użyciem działek, pocisków powietrze–powietrze i powietrze–ziemia, a także niekierowanych pocisków rakietowych. AVIC informuje również o kompleksowych testach całego śmigłowca i systemu kierowania ogniem.

Sprawa jest o tyle interesująca, że już we wrześniu ubiegłego roku podpisano pierwszy kontrakt na sprzedaż Z-19E. Pięć śmigłowców kupiła wówczas należąca do sił zbrojnych firma Poly Technologies, która najprawdopodobniej odgrywa rolę pośrednika. Chińskie media wśród potencjalnych docelowych odbiorców wymieniają Pakistan i Malezję.

Bazowa wersja Z-19 weszła do służby w roku 2012. Chińskie wojska lądowe mają posiadać około 120 takich śmigłowców, w tym część wyposażonych w radar milimetrowy umieszczony nad głowicą wirnika głównego.

Zobacz też: Śmigłowiec WZ-10. Chiński łowca czołgów

(xinhuanet.com)

YU Ming, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported