Zakończyły się państwowe próby okrętu podwodnego Pietropawłowsk-Kamczatskij projektu 636.3. Jednostka zbudowana w Sankt Petersburgu docelowo będzie służyła na Oceanie Spokojnym.

Biuro prasowe stoczni Admirałtiejskieje Wierfi poinformowało, że okręt znajdował się na morzu od 4 do 10 października i w trakcie rejsu zrealizował wszystkie próby, a także odbył testowe zanurzenie. Po powrocie do stoczni na okręcie rozpoczęła się ostateczna inspekcja, a po jej zakończeniu komisja państwowa wystawi świadectwo odbioru okrętu.

Na przełomie sierpnia i września Pietropawłowsk-Kamczatskij przeszedł próby stoczniowe. Obecnie przed okrętem pozostają jedynie próby głębokościowe. Wcześniej przeszły je wszystkie poprzednie okręty projektu 636.6, które były przeznaczone dla Floty Czarnomorskiej. Próby te odbywały się na Morzu Północnym, agencji TASS jednak nie udało się potwierdzić, czy podobnie będzie i z tym okrętem.

Pietropawłowsk-Kamczatskij jest pierwszym z sześciu okrętów projektu 636.3 przeznaczonych dla Floty Oceanu Spokojnego. Jego przekazanie do służby planowane jest do końca 2019 roku. Admirałtiejskieje Wierfi w latach ubiegłych wyprodukowały serię sześciu bliźniaczych jednostek dla Floty Czarnomorskiej.

Zobacz też: Indonezja zamówiła kolejne okręty podwodne

(tass.com)

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej