Sekretarz prasowy stoczni Jantar Siergiej Michajłow ogłosił, że okręt desantowy Iwan Grien zakończy próby państwowe w ostatnich dniach lutego. Przekazanie jednostki marynarce wojennej ma nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku, czyli prawie sześć lat po wodowaniu.

Pierwszy i jak na razie jedyny zwodowany bolszoj diesantnyj korabl (duży okręt desantowy) projektu 11711 pod koniec ubiegłego roku doświadczył kolejnych z całej serii problemów i usterek. Ich doraźne usunięcie na morzu było niemożliwe, toteż Iwan Grien 26 grudnia musiał wrócić do stoczni. Pozostał w Kaliningradzie do końca stycznia.

Nowe – i zapewne ostatnie – podejście do prób morskich Iwana Griena przebiega podobno bez zarzutu. Kontrolowany przez Kreml Tielekanał Zwiezda podaje, że załoga skupia się na sprawdzaniu i doskonaleniu metod współpracy ze śmigłowcami Ka-27. Próby obejmują między innymi starty i lądowania, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Warto przypomnieć, że kiedy Iwan Grien zaczynał próby morskie, zakładano jego przekazanie marynarce wojennej nie później niż do końca 2016 roku. Pierwotne plany, ogłoszone jeszcze w trakcie budowy, mówiły wręcz o roku 2013.

20 grudnia ubiegłego roku Zwiezda opublikowała następujący reportaż z owej przedwcześnie przerwanej tury prób.

zobacz też: Demontaż dwóch Typhoonów

(tass.ru, tvzvezda.ru)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International