Remontowany w Rosji lotniskowiec INS Vikramaditya zakończył próby morskie. Pozwoli to zakończyć długi i wielokrotnie opóźniany proces modernizacyjny oraz przekazać jednostkę indyjskim kontrahentom.

Indyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło we wtorek 17 września, że w trakcie zakończonych sukcesem prób morskich przyszły indyjski lotniskowiec osiągnął pełną moc i zakończył próby lotnicze. Testy przeprowadzano na Morzu Białym i Morzu Barentsa. Jednostka będzie czekała w swojej stoczni remontowej w Siewierodwińsku do 15 listopada, kiedy to ma nastąpić oficjalna ceremonia przekazania okrętu. Na wody indyjskie Vikramaditya ma wpłynąć na początku 2014 roku.

Po długiej drodze, jaką przebył ten radziecki lotniskowiec, wreszcie trafi on do Indii. Jednostka powstała na początku lat osiemdziesiątych jako jeden z czterech krążowników lotniczych projektu 1143. Jej wodowanie odbyło się w 1982 roku, a wejście do służby w 1987 roku pod nazwą Baku. Po upadku Związku Radzieckiego nazwę zmieniono na Admirał Gorszkow. W 1996 roku okręt wycofano ze służby. Zdecydowano się na sprzedaż, a w 2004 roku kupcem zostały Indie. Cena wyniosła wówczas niespełna miliard dolarów. W toku prac modernizacyjnych, które wielokrotnie były opóźniane, koszty wzrosły ponaddwukrotnie – do 2,3 miliarda dolarów. Ostatnim z serii problemów było fiasko prób morskich we wrześniu 2012 roku, co przesunęło przekazanie jednostki o kolejne jedenaście miesięcy. Pierwotny harmonogram prac zakładał zrobienie tego w sierpniu 2008 roku.

Dodatkowym kosztem były dwa miliardy dolarów wydane przez Indie na zakup czterdziestu pięciu rosyjskich myśliwców wielozadaniowych MiG-29K, które będą operowały z pokładu nie tylko Vikramaditya, lecz również budowanego w Indiach lotniskowca INS Vikrant. Zwodowano go w stoczni w Koczin w sierpniu 2013 roku jako pierwszy okręt tej klasy rodzimej produkcji. Planuje się, że wejdzie do służby w 2018 roku. Miejscem bazowania INS Vikramaditya będzie dopiero co rozbudowana baza morska w Karwar (stan Karnataka). Nabrzeża w Mumbaju nie byłyby bowiem w stanie przyjąć jednostki tych rozmiarów.

Indie dążą do posiadania we flocie dwóch lotniskowców. Opóźnienia zarówno w przejęciu byłego rosyjskiego okrętu, jak i budowy nowego odsuwają w czasie zrealizowanie tych planów. Rzutuje to również na wydłużenie pracy wysłużonego już indyjskiego lotniskowca Viraat, który w tym wypadku pozostanie aktywny przynajmniej do 2018 roku. W tej chwili Indie dysponują bowiem jednym lotniskowcem. Jest to stary i wysłużony były brytyjski lotniskowiec typu Centaur, HMS Hermes. Zwodowano go w 1953 roku i po odbyciu służby w Royal Navy przekazano Indiom w roku 1987. Okrętowi nadano nazwę INS Viraat.

(timesofindia.com)