Skończyła się największa od czasów drugiej wojny światowej operacja wojskowa w Oceanii. Obecność militarna Australii, Nowej Zelandii i trzynastu innych państw regionu na Wyspach Salomona trwała dekadę.

W środę 24 lipca w stolicy państwa – Honiarze – odbyła się ceremonia dziesięciolecia misji połączona z uroczystością zakończenia wojskowej fazy przedsięwzięcia. Premier Wysp, Gordon Darcy Lilo, powiedział w trakcie, że czas na „prawdziwy test” dla jego kraju dopiero nadejdzie. W uroczystości wzięli udział nowozelandzki premier John Key i australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr. Żołnierzy wycofuje się stopniowo od 1 lipca bieżącego roku. Do września cała operacja ma zostać zakończona, na miejscu pozostaną jednak pewne elementy sił policyjnych.

Celem misji rozpoczętej w 2003 roku było powstrzymanie przemocy na tle etnicznym i walk, którymi był targany ten wyspiarski kraj. Kierownictwo nad siłami skierowanymi na Wyspy objęła Australia. W wyniku walk w latach 1998–2003 zginęło przynajmniej dwieście osób. Dziesiątki tysięcy straciły dach nad głową. Misję zorganizowano na prośbę władz Wysp Salomona. W momencie wkroczenia obcych wojsk państwo nie sprawowało faktycznej zwierzchności nad własnym terytorium poza stolicą. Rząd centralny był zdany na łaskę lokalnych grup paramilitarnych oraz ich przywódców.

Regional Assistance Mission to Solomon Islands (RAMSI) była kierowana przez Australię przy wsparciu Nowej Zelandii i udziale trzynastu innych państw regionu, członków Forum Wysp Pacyfiku. Siły RAMSI wylądowały w pobliżu Honiary 24 lipca 2003 roku. Na miejsce desantu wybrano Red Beach, w którym w 1942 roku amerykańscy żołnierze rozpoczęli krwawą kampanię o Guadalcanal przeciwko siłom japońskim. Lokalne grupy paramilitarne nie stawiały większego oporu, ich przywódcy zostali aresztowani, a członkowie rozbrojeni. Większe niepokoje spowodowały tylko zajścia po wyborach w 2006 roku. Sytuację szybko jednak opanowano.

Wyspy Salomona leżą w Oceanii na wschód od Papui-Nowej Gwinei. Łączna powierzchnia wysp to ponad dwadzieścia osiem tysięcy kilometrów kwadratowych, na których mieszka około sześciuset tysięcy mieszkańców.

(bbc.co.uk, islandsbusiness.com)