Ukroboronprom poinformował na swojej stronie internetowej o zakończeniu testów ostatniej partii czołgów Opłot-T przeznaczonych dla Królestwa Tajlandii. Oznacza to że już niedługo zakończy się trwająca od 2011 roku realizacja kontraktu na dostawę czterdziestu dziewięciu wozów tego typu dla azjatyckiego kontrahenta.

Pierwszą partię Opłotów, liczącą pięć czołgów, dostarczono pięć lat temu. Już wtedy realizacja zamówienia wiązała się z problemami. W połowie 2013 roku ówczesny dyrektor Ukroboronpromu obiecywał, że wszystkie czołgi zostaną dostarczone do końca 2014 roku. Tak się jednak nie stało, druga partia wozów dotarła do Tajlandii dopiero w 2015 roku.

Problem z wypełnieniem kontraktu przez stronę ukraińską dodatkowo został pogłębiony wybuchem wojny w Donbasie. Tajlandia nie ukrywała, że rozważa zerwanie umowy. Pomimo trudnej sytuacji Ukroboronprom zdecydował się jednak na wypełnienie zobowiązania.

Ukraińskie przedsiębiorstwo oprócz czołgów zakontraktowanych dla Tajlandii pracuje także nad jednym egzemplarzem zamówionym przez Stany Zjednoczone, a także nad Opłotami dla wojsk ukraińskich.

Zobacz też: Testy czołgów VT-4 w Tajlandii

(ukroboronprom.com.ua)

Ukroboronprom