W związku z cięciami budżetowymi brytyjskie ministerstwo obrony zdecydowało się wycofać z Niemiec ostatnią jednostkę lotniczą. Uroczysta ceremonia pożegnalna odbyła się w miniony piątek.

Jednostką był 1. Pułk Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych bazujący w Gütersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii. Należące do pułku trzy śmigłowce Lynx zakończyły sześćdziesiąt osiem lat obecności brytyjskiego lotnictwa w Niemczech. Już w marcu bieżącego roku minister obrony Philip Hammond zapowiedział całkowite zlikwidowanie brytyjskiej obecności militarnej w Niemczech i ogólną redukcję wojsk lądowych z obecnych 102 tysięcy do 82 tysięcy. Przyczyną są oczywiście problemy finansowe Londynu. Brytyjskie siły w Niemczech liczą obecnie 20 tysięcy ludzi, do końca roku 2017 ma ich zostać ledwie 5 tysięcy. Ostatni żołnierze mają wyjechać w 2020 roku.

Nie tylko Londyn redukuje swoją obecność militarną w Niemczech, amerykański kontyngent w tym kraju do roku 2017 ma zostać ograniczony do 30 tysięcy ludzi. Wiosną do USA wycofano ostatnie czołgi M1 Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Redukcja sił NATO w Niemczech wiąże się z ogólnymi cięciami w budżetach obronnych państw członkowskich i budzi coraz większe zaniepokojenie dowództwa paktu. Oficjele z kwatery głównej sojuszu zwracają uwagę, że przy obecnych tendencjach NATO może się stać niewydolne militarnie.

(stripes.com)