Pentagon poinformował o zakończeniu trwającej od sześciu tygodni misji szkoleniowej mającej na celu podniesienie gotowości bojowej nigeryjskich żołnierzy walczących z Boko Haram. Grupa dwunastu amerykańskich instruktorów współpracowała z Nigeryjczykami należącymi do 26. batalionu piechoty, który ma zostać skierowany do pełnienia obowiązków w północnej części kraju.

Najbardziej doświadczony z amerykańskich instruktorów sierżant Saul Rodriguez stwierdził, że pomimo trudnych warunków pogodowych i przestarzałego sprzętu, jakim dysponowali żołnierze, trening był bardzo owocny. Szkolenie oprócz zajęć terenowych obejmowało również wykłady dotyczące wymagań stawianych przez współczesne pole walki. Szczególnie duży nacisk położono na kwestie dotyczące gotowości bojowej i łączności. Jednym z długofalowych celów szkolenia było przygotowanie nigeryjskich podoficerów do lepszego współdziałania z dużymi jednostkami podczas walki przeciwko ekstremistom.

Amerykańscy żołnierze zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nich ciążyła. W trakcie szkolenia reprezentowali swój kraj, dlatego każdy potencjalny nietakt mógł mieć konsekwencje dyplomatyczne. Kapitan Stephen Gouthro stwierdził, że wszyscy członkowie misji wiedzieli, że muszą zachowywać się odpowiedzialnie i dojrzale, ponieważ od tego zależało, w jaki sposób będą postrzegane Stany Zjednoczone.

Zobacz też: Gangsterzy zaatakowali posterunek nigeryjskich żołnierzy

(premiumtimesng.com)

US Army/ Staff Sgt. Christopher Klutts