Norweska agencja do spraw przemysłu obronnego zawarła z Kongsbergiem kontrakt, w którego myśl przedsiębiorstwo przebuduje gąsienicowe transportery M113 na zestawy przeciwlotnicze Mobile Ground Based Air Defence i dostarczy je siłom zbrojnym. Szacowana wartość umowy wyniesie 583 miliony koron (nieco ponad 235 milionów złotych) i pozwoli na przebudowę sześciu M113. Nowy system trafi do norweskich sił zbrojnych po bezpośrednich rozmowach z przedstawicielami Kongsberga.

Na M113 zabudowane zostaną wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych i radar dostarczony przez przedsiębiorstwo Wiebel Scientific. Tak skonstruowana platforma z założenia ma być bardzo mobilna. Efektorami systemu będą pociski IRIS-T, które produkuje Diehl Defence GmbH. Do samoobrony służyć będą karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra i wyrzutnie granatów dymnych. Integratorem projektu będzie Kongsberg, ściśle współpracujący z norweską agencją do spraw przemysłu obronnego.

Prace nad systemem rozpoczęto w 2017 roku i od samego początku założono, że będzie korzystał z rozwiązań NASAMS-a, w szczególności podsystemu dowodzenia i kontroli oraz wymiany danych. Początkowo zakładano, że pierwsze zestawy trafią do Forsvaret już wraz z końcem 2018 roku, ostatnie zaś – w 2021 roku. Szacunki co do daty końcowej nie zmieniły się.

Zadaniem nowego systemu będzie bezpośrednie współdziałania z pododdziałami lądowymi i ich obrona na teatrze działań wojskowych. Mobile Ground Based Air Defence ma zwalczać większość współczesnych środków napadu powietrznego. Stanowić będzie uzupełnienie innych systemów: NASAMS i RBS-70. Kongsberg zapewnia, że system będzie miał otwartą architekturę, co pozwoli i na instalację i integrację systemu z szeroką gamą czujników i innymi efektorami.

Zobacz też: Oferta na NASAMS-a dla Węgier

(armyrecognition.com)

materiały prasowe Kongsberga