Na oficjalnej stronie internetowej Kongsberga pojawiła się informacja, że Norwegia wybrała to przedsiębiorstwo na dostawcę naziemnego mobilnego systemu obrony powietrznej (Army Mobile Ground Based Air Defence) dla wojsk lądowych. Poinformowała o tym norweska minister obrony Ine Eriksen Søreide podczas konferencji prasowej.

Nowy system trafi do norweskich sił zbrojnych po bezpośrednich rozmowach z przedstawicielami Kongsberga, które prowadzić będą urzędnicy rządowej agencji do spraw zakupów obronnych. Podczas negocjacji obie strony ustalą konkretną konfigurację, w której rozpocznie on służbę bojową. Dostawy zaplanowano na lata 2018–2021. Wartość kontraktu ma wynieść około 115 milionów dolarów. Army Mobile Ground Based Air Defence w zamyśle ma być mobilnym systemem bliskiego zasięgu wykorzystującym już istniejące elementy systemu NASAMS 2, w tym wozy kierowania uzbrojeniem i łączności oraz architekturę sieci telekomunikacyjnej.

Kongsberg poinformował również o podpisaniu kontraktu ze szwajcarską agencją zakupów obronnych Armasuisse na dostawę zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Protector za mniej więcej 130 milionów koron szwedzkich (15,7 miliona dolarów). Informacja prasowa, która się ukazała nie precyzuje dokładnie, który rodzaj tych wieżyczek jest przedmiotem kontraktu. Kongsberg dostarcza moduły uzbrojenia do Szwajcarii od 2007 roku.

Zobacz też: Chorwacja chce system NASAMS

(informacja prasowa Kongsberga)

materiały prasowe Kongsberga