Grupa kongresmenów wywodzących się z obu głównych amerykańskich partii złożyła do Komisji Wydatków Publicznych Izby Reprezentantów wniosek o zwiększenie funduszy przeznaczonych na flotę okrętów podwodnych US Navy.

W liście skierowanym do przewodniczącej podkomisji do spraw wydatków obronnych Kay Granger trzydziestu sześciu reprezentantów wniosło prośbę o zwiększenie wydatków na budowę nowych wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych, tak by wypełnić zapisy National Defense Authorization Act – ustawyy wyznaczającej kierunki polityki obronnej na 2018 rok.

Według niedawnych planów liczba wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych do 2029 roku miała zostać zredukowana do czterdziestu jeden. US Navy utrzymywała, że do wypełniania swoich zadań potrzebuje minimum czterdziestu ośmiu okrętów tej klasy. Jednak najnowsze analizy wskazują, że bardziej właściwa byłaby liczba sześćdziesięciu sześciu okrętów i o taką liczbę wnioskuje US Navy. Amerykańska marynarka wojenna posiada obecnie pięćdziesiąt dwa okręty tej klasy.

– W związku z tym, że okręty typu Los Angeles są wycofywane szybciej, niż są budowane okręty typu Virginia, liczba okrętów podwodnych spadnie wkrótce do czterdziestu jeden jednostek. To o ponad jedną trzecią mniej niż potrzeba do ochrony globalnych interesów Stanów Zjednoczonych – napisał we wniosku do komisji demokrata Peter Visclosky. – Przy obecnych założeniach budowy dwóch okrętów rocznie, minimalna wymagana ilość okrętów w służbie zostanie osiągnięta dopiero w 2048 roku.

Amerykański przemysł stoczniowy przygotowuje się teraz do rozpoczęcia produkcji nowych atomowych okrętów podwodnych nosicieli rakiet balistycznych typu Columbia, ale kongresmeni uważają, że istnieją jeszcze wolne moce produkcyjne, które powinny zostać wykorzystane do przyspieszenia budowy wielozadaniowych okrętów typu Virginia. Pozwoli to też na efektywniejsze wykorzystanie siły roboczej i łańcucha poddostawców do czasu seryjnej produkcji Columbii.

W tegorocznym budżecie obronnym na budowę okrętów typu Virginia zaplanowano 5,9 miliarda dolarów i jednocześnie upoważniono marynarkę wojenną do zamówienia serii maksymalnie trzynastu jednostek tego typu. Teraz wnioskodawcy proszą o finansowanie, które pozwoli zamówić właśnie trzynaście okrętów.

(nationalinterest.org)

US Navy / General Dynamics Electric Boat