Sytuacja na granicy indyjsko-pakistańskiej po nalotach na obozy szkoleniowe terrorystów na terenie Pakistanu wydaje się ustabilizowana w powietrzu i na ziemi, czyli tam, gdzie kryzys się zaczął. Swoje trzy grosze postanowiły jednak dorzucić floty obu zwaśnionych państw.
Według rzecznika marynarki Pakistanu Arshida Javeda w poniedziałek 4 marca wykryto okręt podwodny próbujący się wkraść w obręb wyłącznej strefy ekonomicznej tego państwa. Okręt, rzecz jasna, miał być indyjski. Rzecznik podkreślił, że „pakistańska marynarka użyła swoich specjalistycznych umiejętności, aby odpędzić okręt podwodny i uniemożliwiła mu wejście na pakistańskie wody. Okręt można było łatwo zaatakować i zniszczyć, ale Pakistan postanowił wykazywać wstrzemięźliwość w obliczu indyjskiej agresji”.
Opublikowano także nagranie wideo, mające dowodzić, że do takiej sytuacji – określonej przez Javeda jako indyjska prowokacja – rzeczywiście doszło. Nie wiadomo jednak, gdzie i kiedy je wykonano.
Sequel to Indian Air Force intrusion into Pakistani air space, India continues to embark upon a series of provocative actions against Pakistan.
Indian Navy has deviously deployed its submarines against Pakistan…see more…https://t.co/Q3DOYSwMjr pic.twitter.com/3jOiz7wxUm
— Cdre Arshid Javed DGPR Navy (@dgprPaknavy) 5 marca 2019
Jako winowajcę Pakistańczycy wskazali jeden z indyjskich okrętów podwodnych typu Scorpène (lokalnie oznaczonego jako typ Kalvari). Obecnie w Bhāratīya Nau Senā służy tylko okręt wiodący typu, ale pozostałe dwa znajdują się w fazie prób morskich, a ich przyjęcie do służby ma nastąpić jeszcze w tym roku. Teoretycznie możliwe więc jest – o ile do opisywanego tu wydarzenia faktycznie doszło – że bohaterem incydentu była jedna z dwóch nowszych jednostek.
Indyjski resort obrony kategorycznie dementuje tę wersję wydarzeń. „W ostatnich dniach widzimy, jak Pakistan delektuje się fałszywą propagandą i rozsiewaniem dezinformacji”, głosi oświadczenie Nowego Delhi. Oskarżenia takie należą jednak do rzadkości. O poprzednim potencjalnym naruszeniu granicy wód Pakistanu przez indyjski okręt podwodny mówiło się w roku 2016.
W myśl prawa międzynarodowego wejście obcego okrętu na obszar wyłącznej strefy ekonomicznej nie wymaga zgody danego państwa. Indie i Pakistan stawiają jednak takie żądania sobie nawzajem, a także innym krajom.
Zobacz też: Naval Group przedstawia okręt podwodny następnej generacji SMX-31
(dawn.com, thediplomat.com)