W sobotę 7 lipca w prowincji Darfur Południowy rozpoczęła się konferencja pokojowa plemion Fula i Masalit. Przedstawiciele starszyzn mają ustalić warunki zakończenia walk w regionie Gireida. Całości spotkania przewodniczy Shartai Ibrahimi Mohamed Abdallah, a pieczę nad przebiegiem rokowań sprawują przedstawiciele władzy regionalnej.

Według Omara Mohameda Ibrahima wszystkie szczegóły ugody zostały już ustalone, a konferencja ma wymiar głównie symboliczny. Wśród najtrudniejszych problemów, przed jakimi stanęły plemiona, były kwestia powrotu uchodźców do Dżamili oraz podział ziemi uprawnej pomiędzy poszczególne grupy. Według ustaleń dziennikarzy Radia Dabanga układ zakłada, iż przez rok członkowie plemienia Gimir będą uprawiać ziemię na zachód od Dżamili, a pozostałe grupy zajmą tereny na północy. Po żniwach ziemia ma powrócić do prawowitych właścicieli.

Południowy Darfur rozdarty był przez walki między plemionami Falata i Salamat, rywalizującymi o dostęp do wody i pastwisk. W ciągu ostatnich dwóch lat walki straciły na intensywności, a w niektórych regionach całkowicie ustały.

Zobacz też: Koniec wojny między Erytreą a Etiopią

(dabangasudan.org)

COSV, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported