W maju 2012 roku dojdzie do spotkania ekspertów, którzy będą dyskutować nad systemami obrony przeciwrakietowej. Zakłada się, iż będzie to merytoryczne spotkanie, na którym przedstawione zostaną szanse i ryzyka odnoszące się do budowy tarczy antyrakietowej.

Gospodarzem tej konferencji będzie Rosja, która nadal jest sceptycznie nastawiona do kwestii budowy tego rodzaju systemu przez NATO. Celem konferencji jest zgromadzenie ekspertów z wielu państw oraz organizacji międzyrządowych w jednym miejscu, aby stworzyć okazję do otwartej dyskusji nad szerokim zakresem zagadnień dotyczących wdrażania systemów obrony przeciwrakietowej na całym świecie.

Konferencja zgromadzi środowiska rządowe i wysokiej klasy ekspertów z USA, Chin, Indii, Japonii, UE oraz bliskiej zagranicy Federacji Rosyjskiej. Uczestnicy będą musieli spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy jest możliwa współpraca w sferze obrony przeciwrakietowej.

Sprawa obrony przeciwrakietowej jest nadal jednym z głównych tematów w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i NATO a Federację Rosyjską. Nadal wiele kwestii pozostaje niewyjaśnionych i w wielu aspektach nie ma porozumienia. Konferencja ta będzie więc szansą na wzajemnie wyjaśnienie wielu problemów. Szczególne nadziej na taki obrót sprawy mają Rosjanie. Szef Dyrekcji ds. Międzynarodowej Współpracy Wojskowej w Ministerstwie Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Koszelew powiedział, że „wciąż jest czas na kompromis w sprawie obrony przeciwrakietowej”, po chwili dodając: „naszym celem jest jasne wyartykułowanie naszych obaw opierając się na jedynie na faktach i liczbach. Chcemy przekonać naszych partnerów, że powinni respektować te obawy.”

(RIA Novosti; http://www.pircenter.org)