W środę 8 sierpnia rozpoczęła się konferencja dotycząca spraw bezpieczeństwa i współpracy wojskowej w Afryce Środkowej. Delegacje z Czadu, Libii, Nigru i Sudanu spotkały się w hotelu Corinthia w Chartumie, aby dyskutować o przyszłości wspólnych inicjatyw dotyczących walki z zagrożeniami, przed którymi stają państwa regionu. Już pierwszego dnia podpisano umowę między Sudanem i Egiptem w sprawie rozwoju współpracy w dziedzinie wojskowości.

Generał dywizji Kamal Abdel Marouf, członek delegacji sudańskiej, podkreślał że umacnianie wzajemnych relacji jest kluczowe w obliczu zagrożeń związanych z konfliktami zbrojnymi i działalnością przestępczą w regionach przygranicznych. Głównymi zagadnieniami, o których rozmawiali eksperci, były walka z przemytnikami ludzi i narkotyków oraz z grupami operującymi w pobliżu granic państw. Pełne poparcie dla tego rodzaju inicjatyw wyraził egipski szef sztabu generalnego, generała Muhammad Farid Hidżazi.

Szef sudańskiego wywiadu oświadczył, że spotkanie w Chartumie ma być ważnym krokiem dla utworzenia wielonarodowych centrów koordynujących wspólne operacje wojskowe krajów tej części Afryki.

Zobacz też: Zgoda na sprzedaż SCALP-ów do Egiptu

(dabangasudan.org)

US Army / Sgt. Derek Hamilton