29 stycznia eksperci z wielu dziedzin – prawnicy, etycy, kulturoznawcy, politolodzy – spotkali się w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie, aby rozmawiać o różnych aspektach nabycia i użycia przez Polskę systemów dronów bojowych. Wszystko to za sprawą Konferencji „5 ton nad ziemią. Systemy dronów bojowych oczami społeczeństwa”, nad którą patronat objął między innymi serwis Konflikty.pl.

Nie brakowało chętnych, aby przysłuchiwać się trwającej dyskusji – w konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, koła naukowe z całej Polski, a także zainteresowani tematyką mieszkańcy Warszawy. Obecność przedstawicieli różnych środowisk sprawiła, że konferencja miała interdyscyplinarny charakter i skłaniała do patrzenia na problematykę z różnych perspektyw. W trakcie konferencji przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zaprezentowali drony rozpoznawcze będące w posiadaniu Szkoły Orląt, na których odbywa się szkolenie operatorów. Wydarzenie było połączone z finałem konkursu debat, podsumowaniem rezultatów projektu oraz projekcją filmu dokumentalnego „Drone”.

Osoby, które nie mogły przybyć na wydarzenie, pod koniec lutego będą mogły zapoznać się z zapisem wideo paneli dyskusyjnych na kanale YouTube Kampanii 5 ton nad ziemią. Uzupełnieniem dyskusji jest publikacja „Systemy dronów bojowych. Analiza problemów i odpowiedź społeczeństwa obywatelskiego” dostępna bezpłatnie pod adresem: http://5ton.pl/wp-content/uploads/2015/12/SDB_e-book.pdf.

Konferencja została zorganizowana na zakończenie Kampanii społecznej „5 ton nad ziemią”, będącej głównym działaniem projektu „Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców”. Pomimo iż projekt kończy się, organizatorzy pozostają otwarci na nowe działania i zachęcają wszystkich zainteresowanych tematyką do kontaktu pod adresem: kampania5ton@gmail.com. Strona internetowa: 5ton.pl.

(informacja prasowa)