Jak podaje chiński anglojęzyczny serwis Global Times, pierwszy zbudowany od podstaw chiński lotniskowiec typu 001A przechodzi ostatni – siódmy – cykl prób morskich przed wejściem do służby w chińskiej marynarce wojennej. Jak podkreślali przedstawiciele chińskiego przemysłu stoczniowego w wywiadzie dla chińskiej telewizji, budowa lotniskowca trwała dwadzieścia sześć miesięcy, co daje okres dwa razy krótszy niż budowa analogicznych jednostek na Zachodzie.

Budowa lotniskowca – który będzie zarazem drugim w ogóle chińskim okrętem tej klasy po Liaoningu – rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku w stoczni w Dalianie. Jego konstrukcja bazuje na konstrukcjach rosyjskich (podobnie jak samoloty pokładowe J-15, będące kopią rosyjskiego myśliwca Su-33). Typ 001A ma zoptymalizowany pokład lotniczy i mniejszą wyspę z dodatkowymi pokładami. Dzięki temu będzie mógł zabrać na pokład do czterdziestu J-15.

Należy jednak podkreślić, że typ 001A jest znacznie mniejszy od analogicznych jednostek amerykańskich – lotniskowce typu Nimitz mogą zabrać do siedemdziesięciu samolotów. Dodatkowym problemem są wspomniane J-15, trapione usterkami i wadami. W planach jest „>zastąpienie J-15 nowymi samolotami, mającymi się zaliczać do tak zwanej piątej generacji.

Trwa budowa co najmniej dwóch kolejnych lotniskowców w chińskich stoczniach, a nieoficjalnie mówi się o planach budowy pięciu jednostek.

Zobacz też: Chiny nie chcą rozmawiać o rozbrojeniu atomowym

(globaltimes.cn)

GG001213, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication