Niemcy planują wyposażyć jedną kompanię czołgów Leopard 2 w aktywny system ochrony pojazdów Trophy. Modyfikacja obejmie pojazdy, które staną się elementem tak zwanej szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force). W tym tygodniu niemieccy urzędnicy potwierdzili tę wiadomość podczas forum International Armored Vehicles w Londynie.

Oczekuje się, że jednostka otrzyma Trophy w 2022 roku i dołączy do NATO-wskich sił szybkiego reagowania w 2023 roku. Bundeswehra dysponuje obecnie 328 czołgami Leopard 2 w trzech odmianach: 2A6, 2A6M i 2A7. Dowództwo niemieckich wojsk lądowych jeszcze nie zdecydowało o tym, która jednostka będzie oddelegowana do szpicy. Nie jest możliwe tym samym określenie wariantu Leoparda 2, który otrzyma Trophy.

Nie pierwszy raz izraelski system będzie integrowany z niemieckimi czołgami. Trzy lata temu Bundeswehra instalowała system Trophy i Iron Fist na Leopardach 2, a także poddawała je ocenie. Analizowano również system ADS opracowany lokalnie przez specjalistów Rheinmetalla, ale dowództwo zdecydowało, że nie jest on gotowy do zapewnienia odpowiedniej ochrony. Innymi słowy, lepiej te zadania będzie realizował Trophy. Potrzeby zamontowania tego rodzaju systemu może dowodzić przykład tureckich Leopardów 2, które poniosły wysokie straty w Syrii. Dlatego też później zdecydowano o ich wyposażeniu w systemy ochrony aktywnej.

Trophy wybrali również Amerykanie dla czterech brygad czołgów podstawowych M1A2, z których przynajmniej dwie mają trafić do Europy. Seryjnie instalowany jest na izraelskich czołgach Merkawa Mk 4 i transporterach Namer. Holenderskie wojska lądowe dla swoich bojowych wozów piechoty CV9035NL wybrały lżejszą wersję systemu Iron Fist. W grudniu 2018 roku zdecydowano również o wyborze tego ostatniego dla amerykańskich Bradleyów.

Według harmonogramu pierwsze próby mają rozpocząć się w bieżącym roku od integracji i testów, a zakończą się dwa lata później. Ogółem planuje się pozyskanie systemów dla siedemnastu pojazdów, z czego trzynaście rzeczywiście będzie służy bojowo, zaś cztery posłużą jako systemy zapasowe. Kompania ma być gotowa w 2022 roku, zaś rok później wejdzie w skład tak zwanej szpicy NATO. Obecnie nie ma planów pozyskania kolejnych systemów Trophy.

Zobacz też: Iron Curtain nie dla Strykerów

(israeldefense.co.il, defense-update.com)

Boevaya mashina, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International