Kolumbijska marynarka wojenna poinformowała 6 stycznia o przyjęciu do służby korwety typu Pohang przekazanej w ubiegłym roku przez Koreę Południową. Dawny Iksan (PCC-768) pod banderą kolumbijską służyć będzie jako ARC Almirante Tono. W uroczystości udział wziął prezydent Iván Duque, a matką chrzestną okrętu została Juliana Márquez Tono, matka prezydenta Duque, której przodkiem był patron okrętu. Kolumbijczycy otrzymali korwetę za darmo.

Prezydent podkreślił, że Almirante Tono wzmocni potencjał marynarki wojennej i pomoże w sprawowaniu kontroli nad kolumbijskimi wodami terytorialnymi, zarówno na Morzu Karaibskim, jak i na Pacyfiku. Ponadto będzie mógł wykonywać misje humanitarne, poszukiwawczo-ratownicze, ochrony narodowych zasobów morskich i wszelkich interesów państwa na morzu. Ochrona środowiska i zasobów naturalnych jest jednym z ważniejszych postanowień polityki obronnej i bezpieczeństwa narodowego, a ochrona tych zasobów jest priorytetem kolumbijskiego bezpieczeństwa narodowego.18 lutego 2020 roku podpisano porozumienie między ministerstwami obrony Republiki Korei i Republiki Kolumbii w sprawie transferu drugiego używanego okrętu. Pierwszym była korweta ARC Nariño typu Donghae przekazana w 2013 roku, zaś przyjęta do służby 7 sierpnia 2014 roku.

3 października okręt wyszedł z bazy morskiej Jinhae w prowincji Gyeongsang, pod dowództwem kapitana Nelsona Eduardo Hernándeza Romero. Z sześćdziesięcioma członkami załogi na pokładzie przeszedł do bazy marynarki wojennej Bolívar, gdzie zacumował 24 listopada 2020. Podczas rejsu w ciągu pięćdziesięciu jeden dni przebył łącznie ponad 17 tysięcy kilometrów, odwiedzając porty Apra na wyspie Guham, Honolulu na Hawajach i San Diego w Stanach Zjednoczonych, a następnie przeszedł przez Kanał Panamski.Nazwę wziął od admirała Tono, drugiego dowódcy floty, która 24 lipca 1823 roku triumfowała w bitwie nad jeziorem Maracaibo pod dowództwem admirała Joségo Prudencia Padilli Lópeza. Było to decydujące zwycięstwo dla niepodległości Kolumbii. Nowa korweta dołączy do czterech fregat typu Almirante Padilla, które powstały w Niemczech.

Co ciekawe, jest to trzeci okręt w historii kolumbijskiej marynarki ochrzczony imieniem sławnego admirała. Pierwszym była fregata ARC Capitán Tono, która brała udział w wojnie koreańskiej. Drugą – niszczyciel ARC Almirante Tono (DT-04) typu Buckley, przekazany przez US Navy w 1968 roku i wycofany ze służby w Kolumbii pod koniec 1978 roku.

Najnowszy Almirante Tono zakończył służbę w koreańskiej marynarce wojennej 31 grudnia 2018 roku. Zbudowany został w stoczni Hyundai Heavy Industries, suchy dok opuścił w 1987 roku. We flocie nawodnej odpowiadał za realizacje zadań związaną z ochroną wybrzeża. Seul zbudował ogółem dwadzieścia cztery okręty typu Pohang, z czego obecnie w służbie rodzimej marynarki pozostaje dziesięć. Pozostałe wycofano z użycia, a część sprzedano innym krajom: Filipinom, Egiptowi, Peru i Wietnamowi (dwie sztuki). Filipiny odebrały okręt, który służył jako Chungju, i otrzymał nazwę Conrado Yap. Jinju – przekazany Egiptowi – przechrzczony został na Szabab Misr.Czternasty okręt tego typu – Cheonan – zatopiony został 26 marca 2010 roku torpedą wystrzeloną przez północnokoreański okręt podwodny typu Yeono. Zginęło wówczas czterdziestu sześciu marynarzy.

Okręty typu Pohang uzbrojono w dwa kompaktowe działa okrętowe OTO Melara kalibru 76 milimetrów i dwa podwójne działa przeciwlotnicze Otobreda kalibru 40 milimetrów, które z można używać przeciwko celom nawodnym, takim jakim łodzie motorowe (co jest szczególnie przydatne w operacjach antypirackich). Ponadto na wyposażeniu okrętu znajdują się dwie podwójne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon Block 1B lub cztery wyrzutnie pocisków manewrujących SSM-700K Haeseong, dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 32 i cztery karabiny maszynowe 7,62 milimetra.

Zobacz też: Indie zaoferowały Tejasa US Navy

(eltiempo.com, zona-militar.com, seawaves.com)

Republic of Korea Armed Forces