Kolumbijskie wojska lądowe integrują belgijski system wieżowy John Cockerill CSE 90LP kalibru 90 milimetrów z transporterem opancerzonym M1117 Pegaso. Zamiarem jest zwiększenie siły ognia transporterów. Nie podano jednak informacji, ile pojazdów otrzyma nowe uzbrojenie, ani innych szczegółów. M1117 wcześniej intensywnie wykorzystywano w walkach z lewicową partyzantką Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC).

Według Military Balance 2020 Ejército Nacional de Colombia ma łącznie 28 pojazdów opancerzonych M1117 i 121 EE-9 Cascavel uzbrojonych w armatę kalibru 90 milimetrów. Według bazy danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI 28 M1117 ASV (opancerzony pojazd bezpieczeństwa) dostarczono do Kolumbii w latach 2013-2014. Drugą partię – 60 pojazdów – przekazano w 2016 roku. Wśród tych ostatnich znalazły się wozy dowodzenia. Według oficera Ejército Nacional de Colombia Bogota ma dwie wersje amerykańskich pojazdów opancerzonych tego typu: Commando Select i Commando Advanced. Obie wyprodukowało amerykańskie przedsiębiorstwo Textron Marine & Land Systems.

W wersji transportera opancerzonego M1117 Pegaso może pomieścić dziesięciu żołnierzy, w tym kierowcę i dowódcę. Pojazd jest napędzany silnikiem Cummins 6CTA8.3 o mocy 260 koni mechanicznych sprzężonym ze skrzynią biegów Allison MD3560 z sześcioma biegami do przodu i jednym wstecznym. Może jeździć z maksymalną prędkością 97 kilometrów na godzinę.

John Cockerill CSE 90LP to dwuosobowy system wieżowy, który przystosowano do instalacji na lekkich pojazdach opancerzonych. Ma być zdolny do pracy zarówno w dzień, jak i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych. Uzbrojeniem jest armata Mk8 kaibru 90 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

Kolumbijczycy od dłuższego czasu myślą o montażu lepszego uzbrojenia na pojazdach Pegaso. Podczas salonu przemysłu obronnego ExpoDefensa 2017 odbywającego się w Bogocie kolumbijskie przedsiębiorstwo Thor podpisało kontrakt z tamtejszym ministerstwem obrony. Przedmiotem było opracowanie i produkcja nowej bezzałogowej wieży o nazwie Myolnir T30. Głównym uzbrojeniem jest armata automatyczna Bushmaster Mk44 kalibru 30 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetrów, dodatkowym – dwie wyrzutnie izraelskich pocisków przeciwpancernych Spike zamontowane po lewej stronie. Podobnie jak w przypadku integracji uzbrojenia kalibru 90 milimetrów podstawowym zamierzeniem było zwiększenie siły ognia M1117.

Zobacz też: ROMARM będzie produkował wieże Cockerilla

(armyrecognition.com)

KGG1951, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International