Awaryjnym lądowaniem zakończyła się kolizja należącego do Royal Air Force śmigłowca Chinook HC.6A z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi. Do wypadku doszło 28 lipca wieczorem, około 20.30, podczas ćwiczeń. Lekko rannych zostało dziesięć osób, nikt jednak nie wymagał hospitalizacji.

Do incydentu doszło w miejscowości Llangynin w południowej Walii. Śmigłowiec numer ZA683, zderzając się z przewodami, pozbawił miasteczko prądu. Na skutek uszkodzeń pilot podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na pastwisku. Na miejsce lądowania maszyny pierwsi udali się lokalni mieszkańcy, którzy udzielili żołnierzom pomocy.

Część załogi śmigłowca została na miejscu lądowania, aby zabezpieczyć uszkodzoną maszynę. Pierwotnie Chinook miał odlecieć w południe 29 lipca, jednak śmigłowiec nadal znajduje się na pastwisku. Na miejsce zdarzenia wysłani zostali żołnierze RAF Mountain Rescue Service.

Uszkodzona maszyna należy do 18. Eskadry (Bombowej) z RAF Odiham, wciąż noszącej to tradycyjne oznaczenie, mimo że po raz ostatni latała na bombowcach blisko sześćdziesiąt lat temu.

Zobacz też: Problemy z gotowością niemieckich śmigłowców

(walesonline.co.uk, aviation-safety.net)

SAC James Goff / MOD