26 listopada rosyjska flota przeprowadziła kolejny test strategicznej rakiety balistycznej Buława. Test zakończył się po raz pierwszy w historii prób pełnym powodzeniem. Głowice rakiety wystrzelonej z akwenu Morza Białego trafiły po rozdzieleniu w wyznaczone cele na poligonie rakietowym Kura na Kamczatce.

Cały czas trwają testy przed ostatecznym wprowadzeniem „Buławy” do arsenału Federacji Rosyjskiej. Dotychczas przeprowadzono łącznie osiem testów, z których cztery okazały się nieudane. Także ostatni test „Buławy”, przeprowadzony 19 września 2008 roku, zakończył się fiaskiem. Rakieta pokonała wówczas z powodzeniem zaplanowaną trasę, a głowica oddzieliła się od niej prawidłowo, jednak w finalnej fazie lotu nie doszło do rozdzielenia bloków bojowych.

Próba rakiety klasy SLBM („Submarine-Launched Ballistic Missile”) typu 3M14 (R-30) „Buława”, podobnie jak w wypadku poprzednich testów, została przeprowadzona ze specjalnie przebudowanego atomowego okrętu podwodnego Dmitrij Donskij. Warto dodać, że konstrukcja Buławy oparta jest na konstrukcji pocisku klasy ICBM typu Topol-M. Wzmocniono jednak zewnętrzną osłonę głowic bojowych. Rakieta jest teraz w stanie przenieść aż do dziesięciu głowic. Według Rosjan pocisk jest w stanie spenetrować „praktycznie każdą obronę przeciwrakietową na świecie”, zaś jedna z poważniejszych innowacyjności ma polegać na częstych i nieprzewidywalnych zmianach trajektorii lotu.

Oznaczenie 3M14 nadane zostało rakiecie przez rosyjską agencję GRAU (ГРАУ – Главное ракетно-артиллерийское управление МО РФ) zajmującą się klasyfikowaniem nazw systemów rakietowych i artyleryjskich. Natomiast w międzynarodowych traktatach klasyfikujących tego rodzaju uzbrojenie „Buława” widnieje pod oznaczeniem RSM-56.

Dowódca WMF (Wojennyjo-Morskowo Flota) generał-pułkownik Nikołaj Sołowcow zapowiada, że „Buławy” mogą wejść do uzbrojenia już w przyszłym roku. W pierwszej kolejności mają stanowić uzbrojenie atomowego okrętu podwodnego Jurij Dołgorukij. Niezależni rosyjscy eksperci oceniają jednak, że nie nastąpi to wcześniej niż w roku 2010.

(RIA Novosti, altair.com.pl)