Pod koniec grudnia Chiny przeprowadziły kolejny test wystrzeliwanego z okrętów podwodnych pocisku balistycznego JL-3. Przy tej okazji do mediów dotarły nowe informacje na temat rozwoju samego pocisku i atomowych podwodnych nosicieli rakiet balistycznych.

Według dziennika The Washington Times, który powołuje się na amerykańskie źródła wywiadowcze, test przeprowadzono 22 grudnia. Co istotne, pocisk odpalono z pokładu atomowego okrętu podwodnego typu 094 (na zdjęciu). W trakcie poprzednich prób używano eksperymentalnego konwencjonalnego okrętu podwodnego typu 032, przeznaczonego między innymi do testów uzbrojenia. Wystrzelony z Zatoki Pohaj pocisk miał spaść na poligon na pustyni Gobi we wschodniej części Sinciangu.

Zasięg JL-3 szacowany jest na ponad 10 tysięcy kilometrów. Pozwoli to chińskim boomerom operującym w pobliżu własnych wybrzeży na rażenie celów w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Wprowadzenie nowego pocisku do służby znacznie wzmocni potencjał jądrowy Chin i zwiększy ich zdolność do zadania drugiego uderzenia.

Chińskie źródła wojskowe potwierdziły test i jednocześnie dodały, że rozwój JL-3 i przewidzianych jako jego nosicieli atomowych okrętów podwodnych typu 096 został rozdzielony. Do tej pory kolejne generacje chińskich boomerów opracowywano równolegle z przewidzianymi dla nich pociskami. Paradoksalnie prowadziło to do opóźnień. Integracja okrętów typu 092 z pociskami JL-1 trwała prawie dziesięć lat. W przypadku okrętów typu 094 i pocisków JL-2 było to prawie siedem lat.

Czas integracji JL-3 z okrętami typu 096 szacowany jest na co najmniej pięć lat. Rozdzielenie obu programów może przyspieszyć ich realizację, a tym samym pomóc pokonać dystans technologiczny w stosunku do Amerykanów, który, jak przyznają sami Chińczycy, jest w tej kategorii duży. Osobną sprawą jest, czy uzbrojenia w nowe pociski okrętów typu 094 zostanie uznane za opłacalne. Ostatni test dowodzi, że udało się już przeprowadzić chociażby ograniczoną integrację JL-3 z innym nosicielem.

Nie wiadomo, czy typ 096 odziedziczy poprzednikach charakterystyczny garb za kioskiem, mieszczący wyrzutnie rakiet balistycznych, a przejęty z radzieckich okrętów projektów 667. Wysiłki inżynierów mają obecnie koncentrować się na wyciszeniu jednostek. Chińskie strategiczne okręty podwodne mają opinię bardzo głośnych, a tym samym łatwych do wykrycia.

Zobacz też: Odstraszanie nuklearne priorytetem US Navy

(scmp.com, washingtontimes.com)

US Navy