Japoński rząd zatwierdził 22 grudnia projekt przyszłorocznego budżetu. Czwarty rok z rzędu kwotę przyznaną resortowi obrony można określić jako rekordową.

Wydatki na obronę mają w rozpoczynającym się w kwietniu roku budżetowym 2018 wynieść 5,19 biliona jenów (ponad 162 miliardy złotych albo około 46 miliardów dolarów). Jest to o 1,3% więcej niż w roku bieżącym.

Największą pozycją w budżecie jest modernizacja i rozbudowa systemu obrony przeciwrakietowej. Jeszcze w aneksie do tegorocznego budżetu znalazło się 62,2 miliarda jenów (prawie 2 miliardy złotych) na zakup systemu Aegis Ashore. W przyszłym roku 730 milionów jenów (22,8 miliona złotych) zostanie przeznaczone na wprowadzenie systemu oraz jego integrację z systemem Patriot PAC-3 oraz niszczycielami z systemem Aegis.

Za kolejne 44 miliardy jenów (1,37 miliarda złotych) zostaną zakupione dodatkowe pociski SM-3 Block 2A. Wreszcie 4,7 miliarda jenów (146 milionów złotych) zostanie przeznaczonych na modernizację istniejącego systemu dowodzenia obroną przeciwrakietową. Japonia kupi dwa zestawy Aegis Ashore: jeden zostanie rozmieszczony w Akicie na północy kraju, drugi w Yamaguchi na południowym zachodzie.

Przy tej okazji potwierdzona została rezygnacja z zakupu systemu THAAD. Aegis Ashore okazał się tańszy, zapewnia szersze możliwości i bez większych problemów można go zintegrować z innymi systemami.

Oficjalnie potwierdzono wcześniejsze doniesienia o pozyskaniu pocisków manewrujących JSM oraz rozpoczęciu prac studyjnych nad wdrożeniem pocisków JASSM-ER i LRASM. Nie kończy się na tym zainteresowanie Tokio uzbrojeniem ofensywnym. Prace nad nowym pociskiem przeciwokrętowym mają zostać dofinansowane kwotą 5,4 miliarda jenów (168 milionów złotych), natomiast 4,6 miliarda jenów (143,6 miliona złotych) zostanie przeznaczonych na prace rozwojowe bomby szybującej o wysokiej prędkości lotu.

Zatwierdzono również zamówienie kolejnych transzy myśliwców F-35A i przemiennopłatów MV-22 Osprey. Rząd zaaprobował 92,2 miliarda jenów (2,87 miliarda złotych) na budowę dwóch niszczycieli nowego typu i 69,7 miliarda jenów (2,17 miliarda złotych) na nowy okręt podwodny.

W budżecie znalazło się także 55,3 miliarda jenów (1,7 miliarda PLN) na budowę baz wojskowych na wyspach Miyako i Amami Ōshima położonych w pobliżu spornego z Chinami archipelagu Senkaku/Diaoyu. Wreszcie, zapewne ku wielkiej radości prezydenta Donalda Trumpa, Tokio zaaprobowało zwiększenie wydatków na finansowanie amerykańskich baz na terenie Japonii. Wzrost wyniesie 1,1%, co przełoży się na łączną kwotę 196,8 miliarda jenów (61,4 miliarda złotych).

(defensenews.com, kyodonews.net)

JMSDF