Bombowce B-52, będące w służbie od ponad pół wieku, nie przestają zadziwiać. Chociaż już teraz należy do nich wiele rekordów długowieczności, ich załogi i obsługa naziemna nadal stawiają sobie coraz wyższe cele.

5 stycznia 96. Ekspedycyjne Skrzydło Bombowe wspierane przez 96. Ekspedycyjną Jednostkę Obsługi Samolotów wykonało swój 201. lot czasie operacji „Inherent Resolve”. Oznacza to, że wykonano tyle misji bojowych z rzędu i przez ten czas żaden lot nie został odwołany z powodu niesprawności technicznej bombowca.

Poprzedni rekord 200 lotów z rzędu należał do 5. Skrzydła Bombowego z bazy Minot, którego samoloty operowały z wyspy Guam. Realizacja tych misji w 2007 roku zajęła jednostce pół roku. Teraz 96. Skrzydło na wykonanie 201 lotów potrzebowało jedynie trzech miesięcy. Pokazuje to duże zaangażowanie amerykańskich sił powietrznych w operację „Inherent Resolve” i stale wielką rolę, którą odgrywają B-52H w US Air Force. Rekordowa seria zakończyła się w połowie lutego po 227 misjach, kiedy nastąpiło odwołanie lotu z powodu usterki technicznej.

Zobacz też: Zbudowany zbyt dobrze, by spaść – BUFF bez ogona.

(af.mil)

USAF/Senior Airman Miles Wilson