10 lipca w planowy rejs operacyjny wypłynęła grupa bojowa amerykańskiego śmigłowcowca desantowego USS Essex (LHD 2) typu Wasp. Wraz z Essexem z portu San Diego w Kalifornii wyszły w morze dwa inne okręty desantowe przewożące na swoich pokładach żołnierzy 13. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej, USS Ashland (LPD 23) typu San Antonio i USS Rushmore (LSD 47) typu Whidbey Island.

Na pokładzie śmigłowcowca znalazły się F-35B eskadry VMFA-211 „Wake Island Avengers”, dla których jest to pierwszy rejs bojowy. Całością grupy lotniczej zespołu dowodziła będzie eskadra Ospreyów VMM-166 „Sea Elk”, uzupełniona UH-1Y, AH-1Z i CH-53E przydzielonymi z innych jednostek. Do zadań logistycznych i ratownictwa morskiego na Essexa zaokrętowano MH-60S z HSC-21 „Blackjacks”.

Okręty opuściły port bez uprzedniego powiadamiania mediów, co jest skutkiem polityki informacyjnej wprowadzonej przez nowego dowódcę Floty Pacyfiku, admirała Johna Aquilino. Postanowił on skończyć z praktykami, w wyniku których na niezwiązanych z US Navy prywatnych kontach na Facebooku i Twitterze pojawiały się wizerunki marynarzy i marines wyruszających w rejony działań bojowych.

Zobacz też: Kolejne zmiany w grupie lotniczej USS America

(usni.org, navy.mil)

US Marine Corps / Cpl. Francisco J. Diaz Jr.