Indonezja zamówiła kolejną partię trzydziestu siedmiu bojowych wozów piechoty BMP-3F Tym samym uzupełnią one siedemnaście pozostałych maszyn, będących już w eksploatacji.

Pierwsza partia siedemnastu BMP-3F została zakupiona w 2008 roku. Dokonanie transakcji było możliwe dzięki miliardowemu kredytowi od strony rosyjskiej. Kontrakt został zrealizowany w pierwszej połowie 2011 roku. Kolejna partia trzydziestu siedmiu sztuk została zamówiona na mocy kontraktu podpisanego w maju 2012 roku. Ich dostawy zostaną zakończone w lipcu 2013. W czasie podpisywanie tej umowy otwarcie mówiło się o możliwym zwiększeniu zamówienia.

Rewelacje przekazane przez jednego z dowódców indonezyjskiej piechoty morskiej są jeszcze nie w pełni potwierdzone. Wiadomo jedynie, że wartość kontrakty będzie oscylować wokół kwoty stu milionów dolarów.

BMP-3 to pływający, gąsienicowy wóz bojowy produkcji radzieckiej. Przeznaczony jest głównie do wspierania czołgów. Jego załogę tworzą: dowódca, kierowca, działonowy i siedmiu żołnierzy desantu. Główne uzbrojenie znajduje się w wieży, a składa się z armaty 2A70 kalibru 100 mm, armata 2A72 kalibru 30 mm oraz sprzężonego z nimi karabinu maszynowego PKT. Wokół wieży przymocowane są wyrzutnie granatów dymnych 902W Tucza w liczbie sześciu.

BMP-3F jest zmodyfikowaną wersją bojowego wozu piechoty BMP-3, przystosowaną przede wszystkim do działania w strefach przybrzeżnych. Opracowany został prawdopodobnie na potrzeby piechoty morskiej. Ważnymi zaletami są zwiększona pływalność oraz stabilność na wodzie. Dzięki dodatkowemu uszczelnieniu kadłuba, zdolny jest do utrzymania się na wodzie przez siedem godzin oraz prowadzenia ognia w warunkach do 3° w skali Beauforta.

(armyrecognition.com)

Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons