Szwedzki Saab otrzymał dodatkowy kontrakt na dostawę amunicji do granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf M3. Nie ujawniono tożsamości kontrahenta.

Nową umowę o wartości 23,6 miliona dolarów zakontraktowano jako w ramach opcji na dalsze zamówienia do umowy z października 2012 roku. Bazowy kontrakt ma wartość 47 milionów USD. Dyrektor Saab Business Area Dynamics Thomas Samuelsson nie ujawnił, kto będzie odbiorcą dostaw. Podkreślał za to, że Carl-Gustaf jest istotnym elementem uzbrojenia wielu armii, a Saab stale przykłada dużą wagę do dalszego rozwoju granatnik, aby był w stanie sprostać wyzwaniom zmieniającego się pola walki.

Granatnik przeciwpancerny Carl-Gustaf jest tak naprawdę działem bezodrzutowym kalibru 84 mm strzelającym różnorodną amunicją i odniósł chyba największy sukces spośród broni tego typu. Pierwszy model M1 wszedł do służby w roku 1948. Sukcesywnie rozwijany granatnik znajduje się obecnie na uzbrojeniu armii ponad 40 krajów w tym Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii, Malezji oraz oczywiście Szwecji. Od roku 1995 Carl-Gustaf znajduje się także na wyposażeniu Gromu.

(army-technology.com)

U.S. Army photo by Spc. William Hatton