Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych złożył zamówienie na kolejne dwadzieścia sześć pływających transporterów opancerzonych Amphibious Combat Vehicles (ACV). Wartość kontraktu – czwartego jak do tej pory – wynosi 113,5 miliona dolarów. Produkcją zajmie się przedsiębiorstwo BAE Systems Land & Armaments LP we współpracy z Iveco Defence Vehicles. Kontrakt zostanie wypełniony do kwietnia 2022 roku.

Porozumienie zwiększa pulę zamówionych ACV do 116 pojazdów z ogólnej liczby 204. Jak na razie wszystkie pochodzą z produkcji niskoseryjnej. Czwarty kontrakt przybliża program do rozpoczęcia produkcji seryjnej, w której ramach będą wytwarzane pojazdy w innych wersjach niż tylko transportera opancerzonego ACV-P.

Wcześniejsze umowy podpisano w czerwcu i grudniu 2018 roku, zaś trzeci – w listopadzie 2019 roku. Pojazdy powstają w zakładach w Stafford w Wirginii, San Jose w Kalifornii, Sterling Heights w Michigan, Aiken w Karolinie Południowej i Yorku w Pensylwanii.

Korpus Piechoty Morskiej planuje zakup minimum 704 pojazdów w kilku wariantach: transportera opancerzonego (ACV-P), wozu dowodzenia (ACV-C), z armatą automatyczną kalibru 30 milimetrów (ACV-30) i zabezpieczenia technicznego (ACV-R). Do tej pory podpisano kontrakt na 204 pojazdy małoseryjne. ACV 1.1. systematycznie w służbie zastępować będą transportery opancerzone AAV7 pozostające w linii od 1972 roku.

Warto przypomnieć, że we wrześniu podczas Modern Day Marine Expo zaprezentowano ciekawe rozwiązanie w postaci ACV w wariancie kołowego niszczyciela czołgów (ACV NLOS).

Zobacz też: Wznowiono program OMFV

(armyrecognition.com)

materiały prasowe BAE Systems