Mimo szerokiej krytyki projektu nowego bombowca strategicznego PAK DA niebawem rozpoczną się właściwe prace badawczo-rozwojowe. Nową koncepcję często określa się jako nieprzydatną i niedostosowaną do przyszłych wyzwań stojących przed siłami zbrojnymi współczesnych państw, także Rosji. Do tego dochodzą gigantyczne koszty projektu. Jednak w 2014 roku Rosjanie wystartują z kolejnym etapem prac nad bombowcem nowej generacji.

W 2013 roku po zatwierdzeniu formalnego projektu bombowca prace nad projektem nabrały rozmachu. – Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rozwoju samolotu PAK DA. We wrześniu zakończyły się rozmowy o charakterze koordynacyjnym z resortem obrony, a obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia prac badawczych i rozwojowych na pełną skalę. Rozpoczną się one w przyszłym roku – powiedział Michaił Pogosjan, prezes holdingu OAK (Obiediniennaja Awiastroitielnaja Korporacja), podczas spotkania pod patronatem prezydenta Władimira Putina w sprawie przyszłości rosyjskiego lotnictwa.

Projekt znany jako PAK DA (lotniczy kompleks dalekiego zasięgu) jest efektem umowy podpisanej w 2009 roku. Pracami zajmuje się biuro konstrukcyjne Tupolewa, mające doświadczenie w studiach nad ciężkimi międzykontynentalnymi samolotami bojowymi. W sierpniu 2012 roku zatwierdzono wstępną geometrię i ustalono budowę na podstawie koncepcji „latającego skrzydła”. Ponadto zdecydowano, że samolot będzie wykonany zgodnie z koncepcją stealth. W tym samym czasie powstał również plan dalszego rozwoju maszyny.

Nowy bombowiec strategiczny zastąpi obecnie wykorzystywaną flotę Tu-95MS i Tu-160 oraz zostanie wprowadzony do produkcji około 2020 roku. Będzie wykonywany na nowej linii montażowej w fabryce samolotów w Kazaniu (KAPO), tej samej, która wcześniej budowała Tu-95MS i Tu-160. Seryjne PAK DA mają wejść do służby przed rokiem 2030, a w wariancie optymistycznym – do 2025 roku.

(en.rian.ru)