Służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej poinformowała, że jednostki liniowe 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej otrzymały kilkadziesiąt gąsienicowych haubic samobieżnych 2S19M2 Msta-S kalibru 152 milimetry. Sprzęt trafił do dwóch konkretnych jednostek: 4. Gwardyjskiej Kantiemirowskiej Dywizji Pancernej i 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze wchodzący w skład załóg haubic odbyli już wymagane szkolenia, niebawem zaś rozpoczną się pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem nowego sprzętu, w tym pierwsze strzelania. Zachodni Okręg Wojskowy otrzymał też piętnaście zmodernizowanych czołgów T-72B3M (zobacz też: Rosjanie ujawnili nową wersję T-72B3).

Zmodernizowana Msta-S dysponuje nowym zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem z cyfrowym kalkulatorem balistycznym. Poprawiło to między innymi szybkostrzelność działa, która dochodzi do 10 strzałów na minutę. Nowością jest też zastosowanie cyfrowego topodowiązania, które ma skrócić czas przejścia z marszu do prowadzenia ognia. W praktyce oznacza to zamontowanie systemu Grot, które działa w oparciu o system nawigacji satelitarnej GLONASS. W haubicy 2S19M2 zastosowano ponadto maskowanie materiałowe, które półtora raza zwiększa możliwość ukrycia działa w widmach optycznym lub radarowym.

Może działać w trybie tak zwanej jednoczesnej nawały ogniowej, w którym w jeden cel uderza kilka pocisków wystrzelonych z tego samego działa. Donośność działa to 29 kilometrów, z tym że przy wykorzystaniu pocisków korygowanych 30F39 Krasnopol kształtuje się ona na poziomie dwudziestu kilometrów.

Pierwsze haubice otrzymała 205. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych z Budionnowska, a konkretnie jej 321. Dywizjon Artylerii Samobieżnej. Dostawy rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku. Do końca 2019 roku w jednostkach liniowych mają znajdować się 42 haubice tego typu.

Zobacz też: Rosjanie modyfikują pojazd opancerzony Tigr

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0