Raytheon otrzymał od US Navy kontrakt na dostawę w bieżącym roku budżetowym (z opcją przedłużenia na kolejny) pocisków Tomahawk Block IV. Na mocy wartego 251 milionów dolarów porozumienia Raytheon będzie zobowiązany dostarczać i serwisować pociski Tomahawk nie tylko dla US Navy, ale także brytyjskiej Royal Navy.

Tomahawk Block IV jest naszą preferowaną bronią do zwalczania ważnych celów i systemów obrony przeciwlotniczej. W czasie ponad dwóch tysięcy misji bojowych oraz pięciuset testów Tomahawk udowodnił swoją efektywność i niezawodność – powiedział komandor Joseph Mauser koordynujący program ze strony amerykańskiej marynarki.

Wiceprezes Raytheona Mike Jarrett dodał: – Wyniki Tomahawka w zakresie niezawodności, efektywności i celności są nieporównywalne z jakimkolwiek innym pociskiem manewrującym. Raytheon i US Navy pracują wspólnie nad dalszym udoskonaleniem możliwości i tak zaawansowanej już broni.

We wrześniu obie instytucje przeprowadziły dogłębne testy Tomahawków Block IV w celu sprawdzenia nowego oprogramowania pocisków. Przeznaczony do zwalczania ważnych, silnie bronionych obiektów, odpalany z okrętów nawodnych i podwodnych Tomahawk ma zasięg ponad tysiąca mil. W tej chwili znajduje się na uzbrojeniu wszystkich głównych typów okrętów nawodnych i podwodnych US Navy i Royal Navy w tym na okrętach podwodnych typu: Los Angeles, Virginia, Ohio, Astute i Trafalgar.

(naval-technology.com, fot. US Navy)

US Navy