Dwa dni temu w centrum badawczym francuskich sił zbrojnych w Istres wznowiono testy bezpilotowego bojowego statku powietrznego (UCAV) nEUROn. Próby demonstratora technologii będą odbywać się pod nadzorem Generalnej Dyrekcji do spraw Uzbrojenia (DGA), zaś ich celem będzie ocena zastosowania drona w działaniach marynarki wojennej.

W ramach tych testów nEUROn będzie startował z pokładu francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle. Podczas lotów połączone zespoły marynarki wojennej, lotnictwa i ekspertów z DGA zbadają poprawność funkcjonowania systemów bezpilotowca podczas operacji w środowisku morskim. Następnie zajmą się pomiarem sygnatury elektromagnetycznej UCAV-a. Próby potrwają aż do początku roku 2017.

Pierwsza kampania testów trwała od grudnia 2012 do września 2015 roku. Pierwszy lot bojowego bezpilotowca odbył się w zakładach w Istres, a cześć prób wykonywano również we Włoszech i Szwecji. Ogółem nEUROn latał 123 razy, z czego 100 było nadzorowanych przez Dassault Aviation. Specjaliści z DGA badali zdolność drona do wykonywania misji powietrze-ziemia, samodzielnego wykrywania i rozpoznawanie celów. W maju 2014 roku podczas szwedzkiego etapu testów zbadano charakterystyki aerodynamiczne płatowca i skuteczną powierzchnię odbicia. Ponadto oceniano jakość właściwości stealth, po raz pierwszy zastosowanych w budowie europejskiego samolotu bojowego. W sierpniu ubiegłego roku nEUROna testowano na Sardynii w oparciu o infrastrukturę tamtejszej bazy lotniczej Decimomannu. Włosi zajęli się badaniem sygnatury radarowej drona. Następnie na szwedzkim poligonie w Vidsel specjaliści Saaba testowali uzbrojenie.

(aviationweek.com, flightglobal.com; fot. materiały prasowe Alenia Aermacchi)