Lockheed Martin poinformował o wykonaniu dwóch testów pocisku JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Próby miały na celu sprawdzenie działania unowocześnionych układów i oprogramowania zapobiegającego zakłóceniom GPS.

Według komunikatu koncernu testy pozytywnie zweryfikowały skuteczność pocisków zarówno w sytuacji zakłóceń systemu GPS, jak i ich braku. JASSM-y odpalono z samolotów B-2 i B-52 lecących na wysokości ponad siedmiu tysiecy metrów. Pociski osiągnęły i zniszczyły wyznaczone cele, wypełniając wszystkie założenia misji.

– JASSM jest skuteczny w rozmaitych, wymagających środowiskach operacyjnych – powiedział Jason Denney, dyrektor programu Systemów Uderzeniowych Dalekiego Zasięgu w dziale Pocisków i Kontroli Ognia Lockheeda Martina. – Poprzez te unowocześnienia pocisku JASSM zapewniamy szerokie spektrum środków gwarantujących przewagę taktyczną siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych i naszym sojusznikom.

Pociski JASSM i JASSM-ER (o zwiększonym zasięgu) uzbrojone w penetracyjną głowicę odłamkowo-burzącą mogą być używane w każdych warunkach atmosferycznych. JASSM-ER (zobacz: Jest zgoda na sprzedaż Polsce AGM-158B) ma ponad dwuipółkrotnie większy zasięg dla rażenia celów z większej odległości. Oprócz ulepszonego, odpornego na zakłócenia cyfrowego odbiornika GPS, te pociski manewrujące wyposażone są dodatkowo w głowicę na podczerwień dla wyszukiwania konkretnych punktów celu.

Pociski JASSM są skuteczne przeciwko priorytetowym, dobrze umocnionym, stałym i przemieszczającym się celom. Do tej pory zintegrowane je z następującymi samolotami amerykańskich sił powietrznych: B-1B, B-2, B-52, F-16 i F-15E. B-1B może dodatkowo przenosić JASSM-ER. JASSM-y mogą być przenoszone także przez samoloty F/A-18A/B i F-18C/D. Wytwarzane są w zakładach produkcyjnych w Troy w stanie Alabama. Do tej pory dostarczono ich ponad 2 tysiące. Dwutysięczny pocisk lotnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych odebrało w sierpniu 2016 roku.

Zobacz też: Lockheed: JASSM to pocisk o wyjątkowych możliwościach

(informacja prasowa)

materiały prasowe Lockheeda Martina