W sobotę 27 stycznia były minister obrony Islamskiej Republiki Iranu, generał brygady Hosejn Dehghan, poinformował, że myśliwiec Ghaher-313 (Zdobywca) wciąż jest przygotowywany do pierwszego lotu, w tym przechodzi testy kołowania z dużą prędkością. Ma to być już etap bezpośrednio zmierzający do oblotu.

Do tych informacji należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż w roku 2017 również wypuszczono podobne informacje w miesięcznych odstępach czasu. W marcu do mediów przedostała się informacja o przygotowaniu Ghahera do testów, zaś w kwietniu o jego próbach na pasie startowym.

Dehghan stwierdził, że Ghaher-313 pomyślnie przeszedł testy kołowania z dużą prędkością, podczas których ujawniają się mocne i słabe strony samolotu. Nowy irański myśliwiec jest podobno o krok od dziewiczego lotu.

Na podobnym etapie ma znajdować się irański samolot szkolenia zaawansowanego Kosar (alternatywnie stosowana jest również nazwa Kowsar 88), w którego przypadku o niechybnym wzbiciu się w powietrze informowano w lipcu 2017 roku. Wejście do służby zaplanowano na 2022 rok.

Zobacz też: HESA Szafagh. Świt irańskiego przemysłu lotniczego?

(tehrantimes.com, airrecognition.com)

Khouz News