Koncern Leonardo podpisał dziś z włoską Guardia di Finanza kontrakt na dostawę trzech samolotów patrolowych ATR 72MP. Jest on rozwinięciem umowy z ubiegłego roku przewidującej dostawę jednego egzemplarza.

Dostawy ATR-ów mają potrwać do końca 2022 roku. Leonardo podaje, że wartość nowego kontraktu to ponad 150 milionów euro. Umowa zawiera opcję na piąty samolot, mogącą według Flight Global zwiększyć jej wartość do 250 milionów euro. Maszyny będą mieć konfigurację zbliżoną do samolotów zamówionych przez włoskie siły powietrzne, oznaczonych P-72A.

ATR 72MP (oparty na płatowcu samolotu komunikacyjnego ATR 72-600) jest przystosowany do wykonywania zadań patrolowych o charakterze ściśle wojskowym, a także do działania jako powietrzne stanowisko dowodzenia, ale w strukturach Guardia di Finanza samoloty tego typu będą wykorzystywane do zwalczania przemytu, w tym także przemytu ludzi, oraz zadań poszukiwawczo-ratowniczych i dozoru wyłącznej strefy ekonomicznej.

Guardia di Finanza łączy w sobie wiele zadań wypełnianych w Polsce przez Straż Graniczną i Służbę Celno-Skarbową, ale jest formacją o charakterze zmilitaryzowanym (choć podległą ministerstwu finansów, a nie obrony). Wśród jej statków powietrznych znajdują się między innymi cztery mniejsze samoloty ATR 42MP, a także kilkadziesiąt śmigłowców różnych typów.

Zobacz też: Pocisk powietrze–powietrze u włoskich neofaszystów

(informacja prasowa)

Luca La Cavera / Leonardo