Trwają rozmowy na temat przeprowadzenia kolejnej już odsłony wspólnych ćwiczeń rosyjsko – indyjskich pod nazwą „Indra 2012”. Będą one uwieńczeniem bardzo dobrej współpracy wojskowej pomiędzy obu krajami. Indie pozostają głównym importerem rosyjskiego uzbrojenia.

Ćwiczenia te odbywają się od 2003 r. i wymagają zaangażowania wszystkich rodzajów wojsk. Od tego czasu wojska Indii i Rosji szkoliły się razem już pięć razy. Ostatnie tego typu wydarzenia miały miejsce w 2010 r. na terytorium Indii. Ze strony rosyjskiej uczestniczyło w nich 150 żołnierzy piechoty zmotoryzowanej. W 2007 i 2008 roku ich terenem była Agra oraz Psków.

Jak donoszą rosyjskie źródła, delegacja złożona z wojskowych przybyła do położonego w oddaleniu 75 kilometrów od Jeziora Bajkał, rosyjskiego miasta Ułan Ude, aby przedyskutować szczegóły przyszłych ćwiczeń. Mają się one odbyć latem tego roku.

Są one szczególnie ważne dla obu krajów z uwagi na fakt, iż ubiegłoroczne ćwiczenia zostały odwołane. Obie strony wzajemnie się oskarżały o niepowodzenia z tego tytułu, a jedną z prawdopodobnych przyczyn była porażka Rosjan w przetargu na średni samolot wielozadaniowy (MMRCA). Wtedy do tzw. „drugiej rundy” przeszły francuski Rafale oraz Typhoon. Faktem jest jednak to, iż manewry te, zarówno na lądzie, jak i na morzu zostały odwołane przez Rosjan wobec oczekujących w gotowości żołnierzy z Indii.

{{Image{src:__indra2010_03.jpg|thumb:|title:|}Image}}

(http://en.rian.ru)