Jak podaje RIA-Novosti, powołując się na źródło w rosyjskim ministerstwie obrony, Rosjanie zlikwidują dwa kolejne okręty podwodne. Tym razem na złom trafią jedne z największych jednostek tej klasy na świecie. Operacja zakończy się w 2018 roku.

Mowa o Archangielsku i Siewierstalu, radzieckich okrętach podwodnych o napędzie atomowym projektu 941 Akuła (oznaczenie NATO: Typhoon). Początkowo miały one trafić „na żyletki” już w 2014 roku. Z czasem odłożono jednak te plany. Obecne decyzje są już nieodwołalne, a proces ma się zakończyć przed 2018 rokiem. Powodem są przede wszystkim duże koszty modernizacji. Koszt zezłomowania i utylizacji może wynieść nawet dziesięć milionów dolarów za sztukę.

Trzeci okręt podwodny tego projektu, TK-208 Dmitrij Donskoj, nadal pozostaje w służbie czynnej. Zmodernizowany, obecnie pełni funkcję platformy testowej dla nowo opracowywanych rosyjskich pocisków balistycznych Buława.

Sześć okrętów podwodnych projektu 941 Akuła weszło do służby w radzieckiej marynarce wojennej w latach 80. XX wieku. Obecnie nadal są największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano. Jak do tej pory zezłomowano już trzy jednostki tego typu.

W rosyjskiej stoczni Nerpa pocięty zostanie natomiast ostatni z sowieckich atomowych okrętów podwodnych projektu 949A Antiej (NATO: Oscar II). Jest nim okręt rakietowy K-148 Orenburg (wcześniejsze nazwy to Krasnodar i Wołogda). Wycofano go ze służby w rosyjskiej marynarce wojennej w 2012 roku. W przyszłym roku zostanie zniszczony.

Orenburg będzie ostatnim egzemplarzem, który zostanie pocięty w tej stoczni. Obecnie trwają prace w celu usunięcia zużytego paliwa jądrowego. Podczas procesu złomowania wypalone paliwo jądrowe usuwa się z okrętu podwodnego, a reaktor oddaje do składowania w odizolowanym miejscu. Kadłub natomiast zostanie pocięty na trzy części, sekcje z dziobem i rufą zniszczone, a część, w której znajduje się komora reaktora, umieszczona w odizolowanym miejscu.

Według państwowej Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom od końca lat 80. XX wieku z marynarki wojennej Rosji wycofano w sumie 199 atomowych okrętów podwodnych, w tym 120 w północno-zachodniej części tego kraju i 79 na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

(en.rian.ru)