Saab otrzymał od Diehl Defence – swojego niemieckiego partnera – zamówienie na pociski przeciwokrętowe RBS15, które mają być dostarczone niemieckiej marynarce wojennej. Wartość całego zamówienia to około 1,7 miliarda koron szwedzkich (około 727 milionów złotych), a dostawy będą realizowane w latach 2022–2026. Zamówienie to jest częścią umowy ramowej pomiędzy Saabem i Diehl Defence, która daje możliwość składania dodatkowych zamówień na sprzęt do końca 2024 roku.

Pociski i wyrzutnie RBS15 będą umieszczone na korwetach typu Braunschweig należących do niemieckiej marynarki wojennej. Zamówienie obejmuje również dodatkowy sprzęt i serwis. Niemiecka marynarka wojenna jest użytkownikiem pocisków RBS15 Mk3 od 2011 roku.

– Jesteśmy dumni, że możemy nadal wspierać niemiecką marynarkę wojenną kolejnymi zestawami systemu RBS15 – powiedział Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saaba. – Ta umowa ramowa jest ważnym kamieniem milowym w naszej wieloletniej współpracy z Diehl Defence i w naszych stosunkach z Niemcami. Z niecierpliwością czekamy na rozwijanie naszego partnerstwa i możliwości dalszego zwiększania zdolności niemieckiej marynarki wojennej za pomocą naszych najnowocześniejszych systemów pocisków przeciwokrętowych.

System RBS15 może działać w każdych warunkach pogodowych. Konstrukcja pocisku i wyrzutni pozwala na rozmieszczenie go na wielu platformach lądowych, morskich i lotniczych. RBS15 służy obecnie w siłach zbrojnych kilku krajów na całym świecie, w tym w Polsce. Pocisk jest produkowany przez Saaba we współpracy z Diehl Defence.

W 2018 roku Saab przedstawił na targach Farnborough International Airshow nową wersję pocisku – RBS15 Mk4 Gungnir. Głównym założeniem towarzyszącym pracom nad Gungnirem jest zwiększenie efektywności w warunkach Morza Bałtyckiego. Wśród nowych rozwiązań znalazła się możliwość koordynowania ataku przeprowadzanego przez pociski odpalane z różnych platform. Zastosowano bardziej zaawansowany system wykrywania celów i wydłużono zasięg do 300 kilometrów. Istotnym elementem jest pełna kompatybilność RBS15 Mk 4 z infrastrukturą przeznaczoną dla pocisków starszej generacji.

Zobacz też: Maroko przywraca obowiązkową służbę wojskową

(Informacja prasowa)

Saab