Zgodnie z zapowiedzią 14 października marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wycofała ze służby tymczasowy okręt bazę USS Ponce (AFSB(I)-15). Już wkrótce natomiast wzbogaci się o dwie następne jednostki typu Lewis B. Puller, które podlegać mają Military Sealift Command i pływać z cywilną załogą.

21 października w San Diego w Kalifornii dokonano chrztu drugiego okrętu, który nazywał się będzie USNS Hershel „Woody” Williams (T-ESB 4). Stan prac na jednostce, pod którą stępkę położono w stoczni NASSCO w sierpniu 2016 roku, określa się jako zaawansowany. Ma ona trafić do służby w lutym 2018 roku.

Od kilku dni znana jest także nazwa trzeciego okrętu. Sekretarz marynarki Richard Spencer ogłosił, że T-ESB 5 będzie nosił miano USNS Miguel Keith. Ceremonię chrztu zaplanowano na 4 listopada. Budowę rozpoczęto w stoczni w San Diego w styczniu, zaś przekazanie jednostki nastąpić ma w marcu 2019 roku.

Wszystkie trzy jednostki otrzymały imiona zasłużonych żołnierzy US Marine Corps. Hershel „Woody” Williams jest ostatnią żyjącą osobą odznaczoną Medalem Honoru za walki na Iwo Jimie. Miguel Keith to poległy w 1970 roku bohater wojny w Wietnamie. Generał broni Lewis „Chesty” Puller był weteranem drugiej wojny światowej i wojny w Korei, aż pięciokrotnie odznaczonym Krzyżem Marynarki.

Infografika pokazująca zadania jednostek typu Lewis B. Puller (US Navy / Kirsten Sisson)

Infografika pokazująca zadania jednostek typu Lewis B. Puller
(US Navy / Kirsten Sisson)

Wzmianki medialne o okrętach typu Lewis B. Puller powodują trochę dezinformacji, gdyż zgodnie z numerami burtowymi określane one bywają jako trzecia, czwarta i piąta jednostka w serii. Dostarczone wcześniej USNS Montford Point (T-ESD-1) i USNS John Glenn (T-ESD-2) są jednak okrętami dokami, służącymi do przerzutu ciężkiego sprzętu, pozbawionymi zaś zdolności do bazowania lotnictwa.

Projekt zarówno trzech nowszych jednostek, oznaczanych jako Expeditionary Sea Base, jak i dwóch wcześniejszych, klasyfikowanych jako Expeditionary Transfer Dock, opiera się na konstrukcji cywilnych zbiornikowców typu Alaska. Jak wspomina komunikat należącej do koncernu General Dynamics stoczni NASSCO, trwa procedura pozyskiwania w amerykańskim Kongresie funduszy na kolejny okręt.

Zobacz też: US Navy chce więcej okrętów zdolnych do zwalczania min

(navy.mil, navaltoday.com, nassco.com)

US Navy