Indyjskie siły zbrojne odebrały kolejną transzę wielozadaniowych śmigłowców Mi-17. Tym samym kontrakt podpisany przez indyjskie ministerstwo obrony i Rosoboronexport w roku 2008 zbliża się do finalizacji.

Ostatnie dostawy są przewidziana na przyszły rok. W ramach dostaw Hindusi otrzymują śmigłowce Mi-17B-5, zaprojektowane zgodnie z wymaganiami New Delhi. Nowa wersja otrzymała silniki WK-2500 o dużym zapasie mocy, jest to jeden z elementów przystosowania konstrukcji do prowadzenia operacji w gorącym klimacie oraz na dużych wysokościach. Dla Indii szczególnie duże znaczenie ma możliwość użycia śmigłowców w wysoko położonych regionach jak Kaszmir i przebiegająca wzdłuż Himalajów granica z Chinami. Nowa awionika umożliwia prowadzenie działań w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. Wszystkie wskaźniki są wyświetlane na 4 wielofunkcyjnych ekranach.

Podpisany w grudniu 2008 roku kontrakt zakłada dostawę 80 śmigłowców dla sił powietrznych, gdzie mają zastąpić wysłużone Mi-8. W 2010 roku zamówienie poszerzono o kolejnych 59 maszyn. Mi-17 dla Indii powstają w fabryce śmigłowców w Kazaniu, należącej do Russian Helicopters, będącej z kolei częścią państwowego holdingu Oboronprom.

(inf. prasowa Russian Helicopters)

materiały prasowe Rostiechu